UFC Eski Gladyatörlerin Yeni Arenası!

0
122

Roma dönemin de meşhur olan gladyatör savaşları günümüzde UFC (Ultimate Figthing Championship) ile canlanıyor.Son zamanların en gözde sporlarından biri haline gelen MMA (Mixed Martial Arts), UFC şirketinin katkıları ile bizlere mükemmel bir göz zevki sunuyor.

UFC Nedir?

UFC bir şirkettir, kafesin içinde yapılan ve herkesin istediği dövüş sanatına yönelerek, kafesin içinde rakibine karşı yeteneklerini sergileme imkanı sunan bir şirket, bu durum bir bakıma Roma döneminde ki gladyatörlerin çeşitli silahlardan birini seçip rakibi ile savaştığı yöne benzer ve bir okadar da acımasızdırlar.

UFC de maç kazanmak tabiki de çok önemli  ard arda maçlar kazanarak güzel sözleşmeler imzalayıp isminizi duyurabilirsiniz ama bir okadar da önemli olan şey ise seyircidir. Eğer seyirciye güzel şovlar sunup onları eğlendirirseniz maçı kaybetseniz bile bu şirket sizin ile çalışmaya devam etmek isteyecektir. Buna en iyi örnek ise Anthony Pettis’in 8 yıl önce attığı akıllardan çıkmayan tekme gösterilebilir .

MMA’i diğer yakın dövüş sporları ile kıyasladığımızda  ise şu farklılıklar göze çarpabilir ;

Eldivenler daha küçük ve sert, kurallar içinde diz,dirsek vb tehlikeli hareketlerim yasak  olmayışı, maçların genellikle knockout odaklı olması ve kafes içinde rakiplerin birbirine hakaret, küfür gibi kötü söylemlerin sorun yaratmadığını görürüz çünkü buradaki tek amaç seyircidir ancak kafes dışında bu gibi olaylar sorun yaratabilir örneğin;

Burada Mc Gregorun Khabib’e saldırısını görüyoruz ve kafeste değiller.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen adınızı giriniz