Ücretsiz VPN’ler Faydadan Çok Zarar mı Sağlıyor ?

0
304

VPN Nedir?
VPN gizli bir tünele benzetilebilir. Kullanıcı cihazıyla ağa bağlanırken bağlantısını şifreler, kimliğinizi gizlemeye ve korumaya çalışır. Ayrıca yasaklı sitelere, kısıtlanmış sitelere veya IP’lere erişimi sağlar. İnternete başka bir IP (İnternet Protocol) adresi üzerinden bağlanılmasını sağlar. Amacı kullanıcı faaliyetlerini gizli tutmaktır. Kullandığınız ücretsiz VPN servisleri ise aslında bu anlatılanların tersini yapıyor olabilir.

Kullanıcıların ücretsiz VPN kullanması onlara yarardan çok zarar getirebilir. Çünkü kullanıcılar ücretsiz VPN kullanarak kötü niyetli ağ hareketleri, sahte şifreleme, ağ hareketleri , kullanıcı verilerinin kayıt altında tutulması (log tutulması) ve benzeri riskleri almakta. Bu risklerden birisine maruz kalmak sizi hiç VPN kullanmamış halinizden daha kötü duruma sokabilir. 

Ücretsiz VPN güvenliğine dair yapılan bir araştırmada belli başlı ücretsiz VPN servisleri araştırıldı en çok kullanılan servisler incelendi ve toplamda bakılan 30 uygulamanın yarısından fazlasının Çin sunucuları tabanlı olduğu tespit edildi. Çin İstihbarat Servisi ise gerektiğinde bu VPN servislerindeki kullanıcı veriene el koyabilme yetkisine sahip. Dolayısıyla ortada bir gizlilikten bahsedilmesi söz konusu bile değil. 

Ücretsiz VPN’ler kullanıcılarının verilerini reklamcılık şirketlerine veya anket kurumlarına satabilir. Kullanıcıların ise bu yapılanlardan haberi dahi olmaz çünkü kullanıcılara bilgilerinin üçüncü şahıslarla paylaşılıp paylaşılmayacağı hakkında yeterli bilgi verilmiyor.

Geçmişteki raporlarda, ücretsiz VPN uygulamaları içinde kötü amaçlı yazılımlara rastlanmıştı. Yetersiz şifreleme bilgilerimizin gizliliğini sağlayamamakla beraber kötü niyetli kişilerin bilgilerimize erişmesi için açık kapı bırakıyor. Örnek verecek olursak kullanıcılarının IP adreslerini sızdırıp siber tehditlere açık bırakan ve yetersiz şifrelemelere sahip olan Hola VPN ile ilgili çeşitli raporlardan söz edebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen adınızı giriniz