Hackerlar Nasıl Gizleniyor ?

0
267

İnternetteki büyük merak konularından biride büyük veya küçük suçlar işleyen bilgisayar korsanlarının nasıl yakalanmadığı veya nasıl gizlendiğidir. Örneğin şuan popüler olan Anonymous grubundaki aktif kişilerin yakalanmaması veya internet camiasındaki yakalanmayan diğer blackmarket sitelerindeki zararlı kodlar,özel exploitler,kredi kartı numaraları uyuşturucu haplar silahlar ve daha onlarca yasaklı madde ve içerik satan korsanların yakalanmaması. Peki bunlar nasıl oluyor da yakalanmıyor ? kullandıkları yöntemler neler ? Bu yazımda bunlardan bahsedeceğim.

Gizlilik Üstüne Yalanlar

Özellikle aylık bilgisayar dergilerinde ve internet forumlarının bir çoğunda görülen o klasik gizliliğinizi sağlayın konu başlığı altında paylaşılan hiçbir işe yaramaz yazılımların Hackerlarca kullanıldığını düşünmeyin.Peki bu adamlar ne kullanıyor ?

Sanal dünyada tam gizliliği sağlamak mümkün değildir. Sadece işi zorlaştırmak ve üstümüzü kat kat örterek saklanmak mümkün olabilir. Peki bunu yapan kişiler neler kullanıyor ?

Log tutmayan VPN hizmetleri.

Off Shore Mail Servisleri.

Tor


Ya bize klasik anlatılan Hackerların kullandığı gizlilik araçları neler ?

Bize Hackerların kullandığı yöntemler diye anlatılan güvensiz Proxy hizmetleri aslında tamamen bir kandırmacadır çünkü proxy ile aranızda hiçbir kriptolama bulunmadığı için devlet birimlerinin an ve an sizi takip ediceği sistemlerdir.Sadece internette gizli kalmak bir işe yaramaz belkide internetin başında geçireceğimiz saatlerin çoğu mail hesabımıza bakmakla geçiyor.Peki ya onlar sizce Hotmail gibi devlet birimlerinin takip ettiği ve her türlü bilgiyi alabildiği servis sağlayıcılarındanmı mail alıyor tabiki hayır.Onlar dergilerde dağıtılan Amerika,Kanada ve diğer ülkelerin hiçbir gizlilik adındaki yazılımlarınıda kullanmıyorlar.Onlar internet yasalarının bulunmadığı ülkelerden bu hizmetleri alıyorlar.

Asıl Gerçek Nedir ? Tam olarak bu hizmetleri nerden alıyorlar ?

Seyşel Adaları,Panama,Bahamalar,Singapur,İsveç gibi internet yasalarının uygulanmadığı ve geçmediği ülkelerden bu hizmetleri alıyorlar.Bu ülkelerde internet yasalarının geçmediği gibi uluslararası yasalarda buralarda geçmiyor.Örneğin TOS (Term of Service) özleşmesi bu konuda kilit bir konudur.TOS sözleşmesini kabul eden her türlü gizlilik yazılımı kullanıcısının yasadışı bir iş yaptığında gerçek bilgilerini güvenlik güçlerine vermek zorundadır.Ve TOS sözleşmesini kabul eden her yasal firma log yani işlem kaydı tutmak zorundadır.Hatta sitelerin altında TOS sözleşmesi paylaşılır. Normalde alınan çoğu vpn TOS sözleşmesini kabul etmiştir. Ve yasaldır. Fakat Hackerların aldığı hizmetler yukarıda bahsi geçen ülkelerin vpnleri gibi TOS sözleşmesi olmayan yani log tutmayan hizmetlerdir.


Off Shore Mail Servisleri

Devlet birimlerinin bilgi alamayacağı internet yasalarının geçmediği ülkelerden alınan log tutmayan güvenli mail servisleridir.Çoğu PGP destekli olup yüksek güvenlik sağlar.

Tor Ağı

Serverlarının illegal sitelerce desteklenerek alındığı,Almanyadaki serverları üzerinden hack yapıldığı gerekçesiyle sunucularının bulunduğu yerin devlet birimlerince basıldığı,yapılan araştırmalara göre çocuk por**su ve diğer tüm illegal aktivitelerin yoğun olarak yapıldığı yüksek gizlilik sağlayan bir ağ.

Amerika,Kanada,İsrail,Almanya gibi bir çok internet yasası geçen ülkelerde Hackerların kullandığı bu tip hizmetler satılıyor.Fakat çoğu polis baskınına uğruyor.Örneğin Hushmail adlı PGP destekli off shore hizmeti FBI baskınına uğradı.Tor sunucuları Almanya’da polis tarafından baskına uğradı.Bunun dışında bu gibi ülkelerde bir çok bu tür hizmet sunan firma baskına uğradı.Bunun için Hackerlar üstte belirttiğim ülkelerden bu hizmetleri alıyorlar.
Peki bunların tamamı kişilere yada gruplara tam gizlilik güvencesi veriyor mu ?  Elbetteki hayır sadece saklanabiliriz ama asla kendimizi tam olarak silemeyiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen adınızı giriniz