Her Şey Türk İçin Türk’e Göre(!) Türk Tarafından

1
143

Bu söz sosyal medyada sık sık karşıma çıkıyor. Bu sözü söyleyen paylaşan insanların kötü bir niyeti yok ayrıca çok masum bir söz. Ama Günümüz Dünyasında işler böyle yürümüyor maalesef…

Hepimiz aynı Dünyada yaşıyoruz.Yaşamımızı Sürdürürken tüketim halindeyiz. Telefonlar, bilgisayarlar, arabalar, giydiğimiz kıyafetler, hatta sosyal medya uygulamaları bunların hepsi birer tüketim ürünü. Birileri ürettikçe sorgulamadan tüketiyoruz. Bugün tükettiğimiz ürünlerin çoğu yurt dışında üretiliyor ve dünya pazarında insanların hizmetine sunuluyor. Tüketince farkında olmadan paramız değer kaybediyor cari açık ekonomik krizler bunların hepsi bu tüketimin sonuçları.Elbette bizler de üretiyoruz ama kimin için?

Yazımın asıl konusu bu. En azından benim çevremdeki insanların çoğu dünyaya “Her Şey Türk için Türk’e Göre Türk tarafından”penceresinden bakıyor. Dünyaya böyle bakınca ürettiklerini Türkiye için üretiyor Türkiye sorunlarına çözüm aramaya başlıyor.Üreteceği ürünün pazarı Türkiye. Hal böyle olunca Türkiye havuzundaki para tüketim ile azalırken üretim yaparken de azalmaya devam ediyor.

Eğer ülkemiz parasının değer kazanmasını istiyorsak hedef kitlemizi geniş tutup dünyadaki insanların sorunlarına çözüm bulmalı ve bu çözümleri ürüne dönüştürüp tüm dünyaya satmalıyız. Dünyaya “Her Şey insanlar için insanlara Göre Türk tarafından” penceresinden bakmamız gerektiğine inanıyorum.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen adınızı giriniz