Yunan Mitolojisi : 12 Olimposlu Tanrı

2
509

Bu yazımızda birçok insanın gerek filmlerden gerek oyunlardan gerekse hikayelerden aşina olduğu Yunan tanrılarını siz değerli okuyuculara tanıtacağız.

Zeus

Zeus tanrıların tanrısı, tanrıların ve insanların babası olarak bilinir, babası Cronos isimli bir titan, kardeşleri Hades ve Posidion, en çok bilinen oğlu ise Herkül’dür, karısı ise Hera isminde bir tanrıçadır. Kibirli ve bencil bir tanrıdır, gücü ise hava olaylarını kontrol etmektir, insanlar Zeus’u bereket olarak görüyor ve yağmur için kendisine dua ediyorlardı. Elinde şimşekle tasfir edilen Zeus suçlu bulduklarını şimşeği ile cezalandırır şimşeği kendisinin en güçlü silahıdır.

Poseidon

Denizlerin ve Depremlerin tanrısı Yüce tanrı Zeus’un Kardeşi Poseidon, Poseidon denizlerde olup biten her şeyden haberdardır tüm denizlerin düzenini sağlar kontrol eder elinde tuttuğu üç başlı mızrak ile depremleri yaratır, denizciler denize açılmadan önce güvende olmak için Poseidon’a dua eder.

Hades

Yer altı dünyasının, ölüler diyarının tanrısı Hades, Hades yunan mitolojisinde tanrıların tanrısı yüce Zeus’un kardeşidir. Görünmezlik özelliğine sahiptir bu özelliği ona giydiği miğferi verir. ölüp yer altına giden ruhlar Hades’in hizmetkarı olurlar. Yer altı dünyasının acımasız tanrısı Hades’in karısı Persephone’dir.

Hephaistos

Hephaistos, Demircilik ve ateş tanrısıdır, Zeus’un üvey oğlu olduğuna dair söylentiler vardır Hera Zeus’a, Athena’nın başka bir kadından olduğu için kızarak Hephaistos’u Zeus’tan habersiz dünyaya getirdiği söylenir. Ateşin ve demirciliğin tanrısı Hephaistos Olimpos tanrıları için zırh ve silah döver.

Ares

Yunan mitolojisinde Ares savaş tanrısıdır. Zeus ve Heranın oğlu olan Ares,Athena’nın zıttıdır. Antik Yunan döneminde savaşlardan önce Ares’e dua edilir yardım istenir kurban verilirdi pek sevilmeyen bu tanrı savaş dönemlerinde hatırlanır ve yalnızca savaş dönemleri kendisine dua edilirdi.

Hermes

Kurnazlık ve Haberleşme tanrısı Hermes. Hermes, Zeus ve Maia’nın oğludur giydiği özel ayakkabılar sayesinde çok hızlıdır tanrıların arasında en hızlı tanrı Hermes’tir ve Zeus’un habercisidir.

 

Dionysos

 

Dionysos şarabın ve eğlencenin tanrısıdır. Zeus’un Semele’den olan çocuğudur. insanlar savaşlardan sonra yaptıkları eğlenceleri Dionysos’a atfederler.

 

Artemis

Artemis, avcılığın ve bakireliğin tanrıçasıdır. Apollon’un ikiz kız kardeşi olan Artemis aynı zamanda ay ile ilişkilendirilir ay tanrıçası olarak bilinir.

 

Afrodit

Güzellik ve aşk tanrısı Afrodit. Zeus ile Okeanos’un kızı olan Afrodit aşkı ve cinselliği temsil eder kimi rivayete göre denizin köpüklü dalgalarından doğduğu söylenir.

 

Athena

Bilgelik ve savaş stratejisi tanrısı Ahena, aynı zamanda Olimpos’un ve yüce tanrı Zeus’un koruyucusudur. Babası Zeus annesi ise Metis’tir Zeus’un en sevdiği evladıdır bu yüzden sadece Athena’nın şimşeği kullanmaya izni vardır.

Apollon

Güneşin ve Sanatın tanrısı Apollon, aynı zamanda kahin olan Apollon insanlara kahinlik öğretmiştir dünyada ki tüm sanatsal ürünler Apollon’un lütfudur. Aynı zamanda güneşe hükmeder.

 

HERA

Evlilik ve Bereket tanrıçası olan Hera Zeus’un karısıdır. Hera, Zeus’un başka kadınlarla olan ilişkilerinden dolayı Zeus’a kızmıştır vetanrılardan bazıları (Apollon, Poseidon vs.) ile birlikte tanrıların tanrısı Zeus’a baş  kaldırmış ve Zeus’u zincirlere vurarak tutsak etmişlerdir.

 

– Sinan Semih YAR

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen adınızı giriniz