Model United Nations Nedir?

0
115

Merhabalar, sitedeki yeni yazım ile beraberiz. Ben Arda Eren Güner. Bir “Muner”ım denilebilir. MUN’in ne olduğunu anlatacağım ve sizi bilgilendireceğim. Öncelikle MUN, yani  model united nations, birleşmiş milletler (UN) modellemesidir. En basit tabiri ve adı budur.

Konferanslar okullar veya kurumlar tarafından düzenlenir. Session, yani oturum, anında herkes çok ciddi olsa da, coffe break, yani molalarda herkes çok tatlı ve eğlenceli olmakta.

Komite, ana başlık, içerisinde agenda items, bu ise alt konu, önceden belirlenir. Katılımcılar orada konuşmalarını yaparlar. Önceden bir çalışma önergesi, yani study guide yayınlanır. Oradan da çalışabilirsiniz.

Komiteyi denetleyen ve düzene sokan akademik kişilerin yanında Chair, komite direktörüdür. Herkes gibi giyinir ancak bir tık daha ukaladırlar. Chair dışında delegeler, yani biz ve adminler bulunur. Adminler ise… Bunları tek bir paragraf yerine teker teker anlatsam? Daha iyi olur…

Öncelik ile kendimizi tanıtayım, genelde delege oluruz. Bir ülkenin diplomatı olarak o ülkenin politikasını öğrenip orada önceden hazırladığımız veya doğaçlama bulduğumuz fikirleri sunarız.

Adminler ise bize yardımcı olan, saha işlerini yapan ve genelde en rahat ve en kötü konuşanlarıdır. Stafflar var birde. PR, yani halkla ilişkiler olurlar, genelde “come this social, you can buy tickets in us” cümleleri ile tanırsınız. Social düzenlerler. Ve bir de pressler, fotoğrafçılar kısaca.

Bunun dışında özellikle dikkat etmemiz gereken bazı şeyler var… Kıyafet ve kalıplar. Kıyafet ile başlıyalım, erkek isek genelde gömlek, kravat ve kumaş pantolon zorunluluğu olur. Kızlar için ise çok marjinal olma imkanı var. Bunları takip etmeniz için önerim @fashionofmun adlı instagram sayfası.

Kalıplara gelince ise en basitinden her hangi bir speech, yani konuşma sonunda “we yield to floor” demeniz lazım. Prosedür işte… Veyahutta Speechlere “Honourable chairs and dear delegates…” ile başlamalısınız. Ve “H”yi söylememeniz önerilir. En en en önemlisi ise I değil We! Bir ülkeyi temsil ediyorsunuz sonuçta.

Ve en sıkıcı olay, resolation paper… Nefretim… İyi yazan bir delegenin yanında bulunun ve olay kapanır. Kolay ya!

Bunların dışında en sevdiğim olaylardan birisi “Gossip Box”. Herkes birbirleri hakkında sallıyor veyahutta aşık oluyor. Bir diğeri ise “Message Paper” Bu da mesajlaşmanızı sağlıyor diğer delegeler ile. Tabii ciddi konuları…

Yazımı okuduğunuz için teşekkürler. Aşağıdan yorum yapabilirsiniz, hepsini okumaya çalışacağım.

Arda Eren GÜNER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen adınızı giriniz