Adem olma Âdem ol!

0
180

Gaflet denilen şey normal sözlük anlamı “uykusu gelme, bilerek göz yumma vs.”… Fakat bizim kastediğimiz, aynı şeyler gibi dursa da daha açıklayıcı aslında. Biz diyoruz ki; toplum uyansın, millet uyansın bu derin uykudan ama uykudan kaldıracak kavramı ve uykuyu zihinlerden silecek karışımı bulamıyoruz ne yazıkki. Bu, kendimizi herkes gibi görmeyen bizim hatamız mı yoksa “uykudan kalkmayan” tabirini yakıştırdığımız herkesin hatası mı?

Evvela insan suçu kendisinde aramalı. Suç cezayı getirmeli. Ceza bizi uyandırmalı tüm bu zanlardan. Zannettiğmiz tüm bu “Zan”ları silmeliyiz o büyücek zihnimizden. Zihin dediğimiz “Var”lık beşeriyetten bizi kurtaran bir oluşumdur. Bizi “Adem” den “Âdem”e yani hiçlikten varlığa kavuşmamızı sağlar. Bu yokluktan, hiçlikten ders çıkararak varlığa ulaştıracak şey düşüncedir. Düşünce bizi biz yapar. Yani düşünemeyen Adem düşünerek Âdem olabilir. Bu bizim elimizde “Herkes olmayan biz” im elimizde biz biz olalım. Herkes olmayalım. Gafletten uyanalım. Uyandıralım, uyandırttıralım.

Bizi biz yapan düşünce demiştik. düşüncenin aslı “Ruh”tur. Düşünen birey aslında insanlara da düşünce nakledebilir. Bir nevi tüm uyuyanları uyandırmaya bir uyanık yeter misali.

Evvela kendimiz uyanmalıyız. Kendimizi uyandırmalıyız ki diğer uyuyanları da uyandırabilelim. Neden mi diğer uyuyanları da uyandırabilelim? Çünkü her koyun kendi bacağından asılmaz bilinenin aksine. Toplum olabilmek bunu gerektirir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen adınızı giriniz