Mobil Cihazımı Nasıl Korurum ?

2
143

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere hepimizin artık vazgeçilmezi olan cep telefonlarındaki güvenlik açıklarını nasıl en aza indirebileceğimizi anlatmaya çalışacağım. Keyifli okumalar.

İOS Cihazlar 

İos cihazlarda en azından jailbreak yapılmamış ios cihazlarda güvenlik açıkları çok nadir ve anlık olarak bulunur. Bu yüzden İos ciazlar için listemiz tek maddeden oluşuyor.

Jailbreak Yapmamak:

İos cihaz kullanıyorsanız jailbreak yapmamalısınız. Wikileaksın yayınladığı bir yazıya göre Jailbreakın aslında hackerlar tarafından değilde CİA gibi kurumların ios işletim sistemli cihazları daha kolay ele geçirip veri aktarımı yapabilmesi için piyasaya sürüldüğünü iddia etmekteydi.

Android Cihazlar

Android cihazlarda durum biraz daha karmaşık. Android bana göre daha büyük bir kullanım avantajı sunsada güvenlik açıkları oldukça fazla. Peki Android cihazımı dış tehditlere karşı nasıl korurum ?

Ekran Kilidi Kullanmak:

 

Telefonunuzu gerçek hayatta eline alan bir insan saniyeler içinde kendi yazılımını kurup çalıştırabilir. Bu yüzden ekran deseni,pini veya parolası kullanmak bu tür saldırıları engellemeye yardımcı olur.

 

Root İşlemi Yapmamak:

Bu işlem tıpkı İOS cihazlardaki jailbreak yöntemine benzemektedir. Google firması anroid kullanıcılarına telefonun sistem özelliklerini değiştirecek yetkiyi vermez. Ve bu yüzden sistem ayarlarını dosyalarını tercihlerini veya uygulamalarını değiştiremeyiz. Ancak root işleminden sonra sistem verileri ile aramızda olan perdeyi kaldırır ve sistem üzerinde %100 erişim hakkı elde edebiliriz. Ancak telefonumuza normal zamanda bir virüs veya kötücül yazılım bulaştığında sistemi sıfırladığımızda giderken root işleminden sonra sistemin kendi dosyalarına yerleşeceği için sistemde daimi olarak kalacaktır. Üst düzey kullanıcılar dışında hiçbir android kullanıcısına root tavsiye edilmemektedir.

Güncellemeleri Yapmak:

 Gerek uygulama gerek sistem güncellemeleri çoğu zaman oluşan hataları düzeltme ve güvenlik açıklarını kapatmak için gelir. Android cihazlarımızda sistem güncellemelerini yapmak cihazımızın güvenlik açıklarını büyük ölçüde kapatır.

Antivirüs Yüklemek:

 Bir antivirüs uygulaması yüklemelisiniz. Her ne kadar RAT (Remoote Administration Tool – Uzaktan Yönetim Aracı) uygulamaları kendilerini cihaz içerisinde gizlemeye çalışsa da birçok güncel antivirüs uygulaması bu zararlı yazılımları bulup silebilmektedir. Ayrıca, yüklemiş olduğunuz antivirüs uygulamasını mutlaka güncel tutmaya çalışın. Web siteleri üzerinde ücretli olan uygulamaları crack edilmiş şekilde ücretsiz dağıtan sitelerden uzak durun.

Herkese Açık Wifi Erişim Noktalarına Dikkat Edin: 

Tıpkı bilgisayarınızı kullanırken olduğu gibi, şifre istemeyen WiFi erişim noktalarına cep telefonunuzla bağlanırken dikkatli olun. Cep telefonları temelde bilgisayarlar gibidir ve bu nedenle bilgisayar ve internetin zayıflıkları ve güvenlik açıkları cep telefonları için de geçerlidir. Bu tür ağlarda her an bir MITM (Ortadaki adam- Man İn The Middle) saldırısına maruz kalabilirsiniz.

Bu yazımda mobil cihazlarımız nasıl daha güvenli hale getirebileceğimizden bahsettim umarım yaralı olmuştur. Paylaşmayı ve yorumlamayı unutmayın..

EMRULLAH TUNÇ


 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen adınızı giriniz