John Nash Kimdir?

0
306

        Aslında bir çoğumuzun film ile tanıdığı paranoid şizofreni matematikçi John Forbes Nash Jr. Matematik ve ekonomi alanında çok başarılı olan bay Nash 13 haziran 1928’de dünyaya Amerika’da gözünü açtı. Açtığı zamandan sonra ikinci dünya savaşını gördü ve etkilenmiş olmalı ki kendini orada bir gizli görevdeymişçesine yaşıyor.

                Her şeyden önce soğuk savaş dönemince şifre çözücü olarak çalıştı, daha eğitimini almadan. Ardından lisans ve yüksek lisansını Carnegie Mellon üniversitesinde yaptı. Ardından doktorasını yapabilmek için Princeton üniversitesine geldi. Doktora tezini kendi teorisi olan “oyun teorisi” üzerinde yapmak istedi, ki yaptı da.

                30 yaşına kadar parlak fikirleriyle kendi gibi genç fikirlere ve dâhilere ışık oldu, ardından MIT’de profesörlük yapmaya başladı. Burada kim ile tanışıyor eminim ki biliyorsunuzdur,  Alicia. Alicia zamanında fizik öğrencisi idi. Bay Nash’in hastalığı ilerlemeden önce çifti bir çocuğu oldu.

                Hastalığın ilk belirtisi 1958’lerin sonu gibi görüldü. Bir oda arkadaşı olmamasına rağmen olduğundan bahsedip insanları ürkütmüştür. Ancak kendi de o kadar inanmış olmalı ki ancak kolunu yolunca öğrenebildi. Tedavi işe yaramadı, halen görmekteydi ancak azmi, zekası ve iradesi sayesinde atlattığını söyleyebiliriz.

                Alicia ile maalesef 1963’te boşanmıştır, hastaneden çıktıktan bir yıl sonra yani 1970te tekrardan darılıp barışmışlardır.. Kendileri hakkında “aynı çatı altında yaşayan iki yabancı” benzetmesini yapmışlardır. Bay Nash’in ödül alımı sonrasında tekrardan barışıp 2001’de evlendiler.

                Yaşadığı zaman boyunca 23 bilimsel çalışma, 2 kitap, 2 popüler oyun altyapısını yapmıştır. Nash’in de takıntısı vardı, 23 sayısı, o yüzden 23 bilimsel çalışmada bırakmıştır. 2009’da ölümden dönmüştür. Ayrıca Nobel ödülünü de almıştır, ekonomi dalından. 86 yıllık koca bir matematik çınarını da 2015 te trafik kazasında kaybettik…

Arda Eren Güner

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen adınızı giriniz