Su Altı Teknolojisi

0
840

Su Altı Teknolojisi Programı Nedir? İş İmkanları Nelerdir?

Su altı teknolojisi bir önlisans bölümü olmakla beraber iş imkanının gayet bol olduğu bir bölümdür. Şöyle ki mezun olan her birey sanayi dalgıçlığı, turizm dalgıçlığı, oksijen tedavi merkezlerinde hiperbarik operatörlüğü, askeriye de balık adam, kurbağa adam olarak görev yapabilir.

Başlıca üniversiteleri İzmir 9 Eylül, Adana Çukurova ve Hatay İskenderun Teknik Üniversiteleridir. Eğitimleri kuvvet ve kondisyon olmak üzere ağır eğitimler almaktadırlar. Çünkü su altında gerek çuval taşıyan gerek kaynak yapan gerekse boru döşeyen dalgıçlar gerçekten zor şartlarda çalışıyor.

Gel gelelim bu zor mesleğin maaşlarına:

Turizm dalgıcı, dalış yıldız seviyesine göre veya yaptığı işe göre maaşı değişebiliyor. Ortalama olarak 2500 3000 civarında maaş alıyor turizm dalgıçları. Sanayi de iş biraz farklı olduğu için yeni başlayan bir sanayi dalgıcının maaşı 4000 4500 civarlarında maaş alması beklenmektedir. Basınç odası operatörü ise 2500 gibi bir miktar alırken devlete bağlı bir operatör dönen sermaye ile 3800 4200 civarlarında maaş alabilmekte.

Günümüz de revaçta olan bu mesleğin tahtı ise şimdiden sallantıda gibi gözüküyor. Gelişen teknolojiye bakarsak su altı robotları bu mesleğin büyük bir kısmını dalgıçların elinden alacak gibi duruyor malesef…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen adınızı giriniz