Moskova’nın Yeni Teleferik Sistemi Hacklendi

0
87

Moskova’nın Yeni Teleferik Sistemine Açıldığının Ertesi Günü Fidye Yazılımı Bulaştı

Geçtiğimiz günlerde Moskova’da açılan ve ilk ay ücretsiz olarak kullanma sözü verilen Moskovanın ilk teleferik sistemine açıldıktan 1 gün sonra fidye yazılımı bulaştı. Yolcular sabırsızca beklerken yetkililer tarafından yapılan açıklamada teknik arıza olduğu açıklandı.

TheMoscowTimes‘da denilene göre;

“Rossiiskaya Gazeta’da bir videoda, polis memurları sırada bekleyen insanlara teleferiğin ‘teknik sebeplerden’ tekrar açılamadığını söylüyor.”

Bir başka Rus medyasına göre, teleferik sisteminin ana bilgisayarına fidye yazılımı bulaşmış ve teleferiğin işleyişi için gerekli dosyaların şifresini çözmek için Bitcoin fidye istiyorlarmış.

 

Toplu taşıma araçlarının bu şekilde ilk hacklenme olayı değil tabiki. 2016 Kasım’da, San Francisco Toplu Taşıma sistemi, ödeme sistemleri de dahil, pek çok bilgisayara HDDCryptor fidye yazılımı bulaşmıştı. Bu da sistem yenilenene kadar müşterilere ücretsiz binişe sebep veriyordu.

Türkçesi: Hack’lendiniz. Tüm veriler şifrelendi. Anahtar için iletişime geçin (crypton27@yandex.com) ID:601. Anahtarınızı giriniz:

Emrullah TUNÇ

Kaynakça: TheMoscowTimes

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen adınızı giriniz