Geleceğin Programlama Dilleri

0
247

Yıllardır gelişen teknoloji ile birlikte ihtiyaç duyulan yazılım desteği giderek artmış durumda. Yapabileceklerinin sınırına ulaşılan dillerden çok projelere daha çok komut ekleyebilme özelliği olan daha kullanışlı diller tercih edilmekte. Peki bizlere göre şu anda kullanılan ve gelecektede birçok dilin yerini alacak geleceğin programlama dilleri neler?

 

1-) Python

Python, nesne yönelimli, yorumlamalı, birimsel ve etkileşimli yüksek seviyeli bir programlama dilidir. Bir çok insan tarafından yeni başlayanlar için en uygun dil olarak görülür. Girintilere dayalı basit söz dizimi, dilin öğrenilmesini ve akılda kalmasını kolaylaştırır. Bir çok insan tarafından yeni başlayanlar için en uygun dil olarak görülür. Bu da ona söz diziminin ayrıntıları ile vakit yitirmeden programlama yapılmaya başlanabilen bir dil olma özelliği kazandırır. Şu anda git gide artan kullanım alanları ve hala sınırlarına ulaşılamaması sayesinde bizlere göre gelecekte en çok kullanılacak programlama dili.

 

2-) Ruby

Python gibi nesne tabanlı bir dil olan Ruby “Bir programcının en iyi dostu.” şeklinde piyasaya sürüldüğünden beri beklenmedik derecede bir ivme ile yükseldi. Gerek dinamik kütüphanesi olsun gerek kullanım kolaylığı olsun programcılara ve programcılığa başlamak isteyenlere kucak açıyor.

 

3-) JavaScript

JavaScript, yaygın olarak web tarayıcılarında kullanılmakta olan dinamik bir programlama dilidir. Html ve CSS ile birlikte çalışma olanağı sayesinde web aplikasyonları yazmada ilk akla gelen dildir. Geniş kullanım alanı ve işlevselliğinin yanına birde hızlı çalıştırılabilir olması programcıların javascriptten vazgeçmeyeceğinin göstergesidir.

4-) Kotlin

Kotlin, Java sanal makinesi üzerinde çalışan ve ayrıca JavaScript kaynak koduna derlenebilir, statik tipli bir programlama dilidir. Kotlin’in listemize girme sebebi JS gibi köklü bir dille eş kütüphaneye sahip olması ve gelişen web sanayisinde yüksek bir ivme kazanacağına olan inancımız.

5-) Swift

Estetiğin ve kalitenin adresi olan Apple, mobil cihazları için Swift dilini geliştirdi. Swift bilmek, iOS dünyasına ve AppStore’a açılan kapı demek. Bu da, büyük bir uygulama pazarından okkalı bir dilim almaya giden yol aslında. Güvenlik için açık kaynak kodlu cihazların tercih edilmemesiyle birlikte Javayı bile sollayacağını düşünmekteyiz.

6-) Typescript

Programlama dili standartlarına göre oldukça yeni diyebileceğimiz 2012’de Microsoft tarafından oluşturulan bir programlama dili. Mega-popüler JavaScript ile yakından ilişkili ve büyük uygulamaları çalıştırmak için tasarlandı.Yeni bir dil değil aslında. Nede olsa çıkış tarihi üzerinden yıllar geçti. TypeScript statik bir dil olduğu için derleme aşamasında hata denetimi gerçekleştirilir. JavaScript ise böyle bir olanağa sahip değildir.

 

 

Evet bu yazımda gelecekte birçok yazılımcının favori dili haline gelecek yazılım dillerini paylaştım umarım beğenmişsinizdir ve faydalı olur yorumlamayı unutmayın…

Emrullah TUNÇ


Kaynakça: wikipedia.org / www.ruby-lang.org / www.python.org /

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen adınızı giriniz