5 Adımda Kış Depresyonuyla Nasıl Mücadele Edilir?

0
149

Aralık ayının gelmesiyle iyiden iyiye soğuyan havalar, güneşli saatlerin kısalığı birçok kişide evden çıkmama isteği, daha fazla uyku, içe kapanıklık ve halsizlik gibi hisler yaratıyor. Bu duruma genel anlamda kış depresyonu deniliyor. Bildiğimiz ve aşina olduğumuz ‘’depresyon’’ gibi belirtileri olan bu durum daha çok kadınlarda görülüyor. Ancak bu sıkıntıyı yaşayan erkekler de azımsanacak sayıda değil. Bu durumda kış depresyonuyla mücadele etmek bir mecburiyete dönüşüyor.

Şimdi sakince o depresyonu rafa kaldırıyoruz ve kış depresyonuyla mücadele etmenin adımlarına geçiyoruz.

Adım 1 :

Bu depresyonun en önemli sebeplerinden biri ışık eksikliği olarak biliniyor. O yüzden bu süre zarfında sabahları odanızın ışık almasına müsaade edin. Sabah karanlıkta yataktan kalmakta zorlanıyorsanız alarmla birlikte çalışan sensörlü aydınlatmalardan edinebilirsiniz.

Adım 2:


Her dönemde olduğu gibi bu dönemde de kurtarıcınız yine spor olacaktır. Hareket etmek, mümkünse dışarıda yürüyüş ya da koşu yapmak sizi mevsime alıştıracak ve depresif halinizden uzaklaştıracaktır.

Adım 3:


Beslenmenize dikkat ederseniz bu süreci çok daha kolay ve hızlı çözebilirsiniz. Özellikle bu dönemde şekerli gıdalar ve tatlı ihtiyacı artar. Ancak tatlı tüketimini arttırmak geçici bir mutluluğa sebep olduğu gibi bir de kilo almanıza yani uzun vadede mutsuz olmanıza sebep olur.

Adım 4:


Omega 3 kaynağı olan ve tam da mevsimi olan balığın faydaları saymakla bitmiyor. Ancak kış depresyonuna iyi geldiğini, hem gevşetip rahatlattığını hem de cildinize çok faydası olacağını söylesek?

Adım 5:


Belki de en önemli adımlardan biri mevsimi kabullenmek ve kış mevsiminde heyecanlanacak aktiviteler bulmak. Kış mevsiminin güzelliklerine odaklanarak mevsimin tadını çıkarmak yapılacaklar arasında modunuzu en çok yükseltecek şey olabilir. Tiyatro, sinema, mevsim sebzeleri, televizyon programları ya da salep gibi içecekler belki keyfinizi yerine getirebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen adınızı giriniz